Неділя 7-ма після Пасхи

Розміщено на Чер 10, 2019 в Новини єпархії

9 червня 2019 року, в 7-у неділю після Пасхи, в день пам’яті святих 318 богоносних отців Першого Вселенського Собору, віддання свята Вознесіння, митрополит Ізюмський і Куп’янський Єлисей звершив Божественну літургію у Вознесенському кафедральному соборі м. Ізюма.

Його Високопреосвященству співслужило духовенство кафедрального собору.

Після закінчення Літургії було звершено акафіст перед Піщанським образом Божої Матері з водоосвяченням.

У своєму архіпастирському слові митрополит Єлисей сказав: «Сьогодні, в неділю перед святом Трійці, – пам’ять святих отців Першого Вселенського Собору. Перед святом Трійці ми прославляємо тих, хто викрив аріанську єресь і навчив нас православно сповідувати Отця і Сина і Святого Духа, Трійцю єдиносущну і нероздільну. В Євангелії Господь говорить: «Створю Церкву Свою, і сили адові не переможуть її». З цих слів видно, що, з одного боку, сили адові не переможуть Церкву, але, з іншого боку, вони будуть воювати проти неї, вести безперервну боротьбу. І якщо ми подивимося на історію Церкви Христової, ми побачимо, що так воно і було: від самої колиски Церкви і до нашого часу диявол веде проти неї безперервну війну.

Родоначальником і розповсюджувачем цієї єресі з’явився Арій. Арій був священиком одного з храмів столиці Єгипту Александрії. Красномовний, богословськи освічений, він проводив строге життя і користувався в Церкві великим авторитетом. Суть єресі Арія зводилася до наступного: він навчав, що Син Божий – Превічне Слово Боже, – став людиною Ісусом Христом, що не був істинним Богом, рівним Отцю, як це сповідує Православна Церква, але був вищим творінням Бога Отця. Арій вчив, що Отець, перед тим як створити всесвіт, сотворив Своє слово, Свого сина, створив для того, щоб він був посередником між Богом і створюваним світом. Отже, Син Божий, за вченням Арія, – це хоча і вище, але все-таки творіння, нічим принципово не відрізняється від інших ангелів і архангелів. Для язичницького стану душі це вчення виявилося дуже прийнятним, тому що воно було засноване на всім зрозумілій платонівській філософії, яка приймала, що Бог досить трансцендентний, непізнаваний, що людина і Бог знайти один одного не можуть. Це дуже зручно, тому що тоді всі позиції християнства зводяться тільки до моралі, лише до правил хорошого тону, якщо так можна сказати, до того, щоб хорошій порядній людині нікого не вбивати, не ображати, чи не красти. Якщо Бог людині не доступний, якщо людина Богу долучитися не може, то всі відносини Бога і людини знову стають заснованими на законі і заповідях. Що язичництву доступно? Ти – мені, я – тобі. Є якийсь кодекс відносин: я тобі жертву приношу, ти мені допомагаєш за це. Я веду себе як годиться, а ти мені за це даєш певні свої дари. Це все зрозуміло, тому вчення Арія стало дуже популярно, за ним пішло багато людей, він переклав своє вчення в віршовану форму, навіть пісні писав для моряків, які виспівували в містах, як богословські частівки.

Це лжевчення Арія в корені підривало сутність християнства. Чому? Тому що якщо Ісус був тільки людина, нехай і велика, не звичайна, а не Бог, значить, викупна жертва не могла відбутися. По-перше, неможливо було, щоб людина, нехай навіть і безгрішна, сприйняла на себе гріхи всього людства; по-друге, кров людини, хоча і праведної, не може спокутувати гріхів всіх людей від створення і до кінця світу. Це повинна була бути кров Божа, жертва повинна була бути незрівнянно вища того, заради чого вона приносилася. Але оскільки Бог Сам Себе принести в жертву, звичайно ж, не міг, бо Бог є істота абсолютно безпристрасна і незмірно перевершує все створене Ним, то був застосований, якщо можна так висловитися, наступний спосіб: Бог перевтілився в людське єство. Страждав Він як людина, але оскільки Його людськість була пов’язане з Божеством, з другою Особою Пресвятої Трійці, то кожне Його страждання, кожна крапля Його крові набувала безмежну ціну, бо це була кров Божа. Вмирав на Хресті Бог, але вмирав не як Бог, а як людина. І цими Своїми людськими стражданнями, освяченими дією Божества, Він спокутував весь людський рід. Тому якщо ми будемо заперечувати, що Ісус є Син Божий, значить, будемо заперечувати і дієвість хресної жертви.

Будемо намагатися, щоб наша віра була такою, яку передали нам отці Вселенських Соборів, щоб ми знали, що ми не розмірковуємо про віру, не розмовляємо про Бога, а ми з вами живемо вірою, і Бог воістину з нами, і наша віра жива, і Господь наш Ісус Христос перебуває з нами в усі дні до кінця віку».