В Ізюм прибувають мощі священномученика Кипріана і мучениці Іустинії

Розміщено на Лис 21, 2018 в Новини єпархії

Святі мученики Кипріян і Устинія — день пам’яті 15. 10 н. ст. (02.10 ст. ст.)

15 жовтня Православна Церква відзначає день пам’яті святих мучеників Кипріяна і Іустинії. Святі священномученики постраждали в Нікомидії, при Діоклетіані, в 304 році.

Житіє священномученика Кипріана та мучениці Іустинії дівиці

Сказання про святих мучеників Кіпріана і Іустинію існує з глибокої давнини. Жили вони в кінці III — початку IV століття. Вітчизною Кипріяна, як передбачається, була Антіохія, в північній частині Сирії. Відомо, що Кипріян навчався філософії та чародійству в язичницькій Греції і в Єгипті і дивував усіх своїми пізнаннями в таємних науках, подорожуючи різними країнами і здійснюючи перед народом всілякі “чудеса”. Прибувши в своє рідне місто Антіохію, він вражав усіх своїми здібностями. У той час тут жила дочка язичницького жерця — Іустинія. Вона вже була просвічена християнською вірою, перше поняття про яку отримала випадково, почувши слова про Христа з вуст диякона, що проходив повз будинок її батьків в той час, як вона сиділа біля вікна. Молода язичниця постаралася більше дізнатися про Христа, перша звістка про Якого так глибоко запала в її душу. Іустинія полюбила ходити в християнську церкву, слухати слово Боже і нарешті прийняла святе Хрещення. Незабаром вона переконала своїх батьків в істині християнської віри. Язичницький жрець, прийнявши Хрещення, посвячений був у сан пресвітера і будинок його зробився набожним християнським житлом.

Тим часом Іустинія, наділена чудовою красою, звернула на себе увагу одного багатого язичницького хлопця на ім’я Аглаїд. Він просив її стати його дружиною, але Іустинія, присвятивши себе Христу, відмовилася від шлюбу з язичником і ретельно уникала навіть зустрічі з ним. Він, однак же, наполегливо переслідував її. Бачачи неуспішність всіх своїх старань, Аглаїд звернувся до знаменитого чародія Кіпріана, думаючи, що все доступно його таємничим знанням, і просив волхва подіяти своїм вмінням на серце Іустинії.

Кипріян, сподіваючись отримати багату винагороду, дійсно вжив всі засоби, які міг почерпнути в науці ворожби, і, закликавши на допомогу бісів, намагався схилити Іустинію на шлюб з полюбившим її юнаком. Захищена силою своєї цілковитої відданості єдиному Христу, Іустинія не піддалася ніяким хитрощам і спокусам, залишаючись непохитною.

Тим часом в місті з’явилося морова пошесть. Розпущений був слух, що могутній чародій Кипріян, якому не вдається його ворожба, мстить цілому місту за протидію Іустинії, навівши на всіх смертельну хворобу. Переляканий народ приступив до Іустинії як до винуватиці громадського лиха і переконував її задовольнити чародія — вийти заміж за Аглаїда.  Іустинія заспокоїла народ і в твердому сподіванні на допомогу Божу обіцяла швидке звільнення від згубної хвороби. І дійсно, як тільки вона помолилася Богу свого чистого і міцною молитвою, хвороба припинилася.

Ця перемога і торжество християнки були одночасно повним осоромленням Кипріяна, який вважав себе могутнім волхвом і похвалявся знаннями таємниць природи. Але це ж послужило і для спасіння людини, обдарованої сильним розумом, який головним чином помилково розтрачував на негідну справу. Кипріян зрозумів, що є щось вище, ніж його знання і таємниче вміння, ніж та темна сила, на допомогу якої він розраховував, прагнучи вразити неосвічений натовп. Він зрозумів, що все це — ніщо перед пізнанням Того Бога, Якого сповідує Іустинія.

Побачивши, що всі його ресурси безсилі проти слабкої істоти — молодої дівчини, озброєної тільки молитвою і хресним знаменням, Кипріян збагнув значення цих двох дійсно всемогутніх знарядь. Він прийшов до християнського єпископа Анфима († 302; пам’ять 3/16 вересня), розповів йому про свої помилки і просив навчити його істин християнської віри, щоб підготуватися до єдиного істинного шляху, відкритого Сином Божим, і потім прийняв святе Хрещення. Через рік він був поставлений ієреєм, а потім єпископом, між тим як Іустинія була посвячена в дияконіси і поставлена ​​начальницею громади християнських дів.

Одухотворені полум’яною любов’ю до Бога, Кипріян і Іустинія багато послужили поширенню та утвердженню християнського вчення. Це викликало на них гнів противників і гонителів християнства. Отримавши донос про те, що Кипріян і Іустинія відвертають народ від богів, правитель тієї області Евтолмій схопив їх і наказав катувати за віру в Христа, яку вони непохитно сповідали. Потім він відіслав їх до римського імператора, який був у той час в Нікомидії, за наказом якого вони були усікнути мечем.

Священномученик Кипріан і мучениця Іустинія шанувалися вже давньою Церквою. Святитель Григорій Назіанзин († 389; пам’ять 25 і 30 січня говорить про них в одній зі своїх проповідей. Імператриця Євдокія, дружина візантійського імператора Феодосія Молодшого, близько 425 року написала в їх честь вірш.

“Від мистецтва чародійного повернувся, богомудрий, до пізнання Божественного, — оспівує Церква в кондаку святим.